Havsfiske på Finlands sydkust
En fiskeresa på Finska Viken är redan en upplevelse i sig, då södra skärgården har fascinerande landskap under hela året i nästan alla väder. Fishing Lords guiderna är tränade och erfarna inte bara i fiske utan också i kundservice. De rör sig dagligen på dessa vatten och kan ta er rakt till de bästa fiskeplatserna och lära er de rätta fiskemetoderna för just den stunden.
Den vanligaste fiskemetoden är spinnfiske men du kan också lära dig jigga, som är en form av spinnfiske, där en krok med en tyngd och ett bete studsas på havets botten. Jerkbaitfiske, å andra sidan, är spinnfiske med wobbler-drag och används för att fånga stora gösar. Också flygfiske är möjligt.
Fångsten beror på säsongen men kan bestå av abborrar eller gäddor såväl som den läckra gösen eller den eftertraktade men utmanande havsöringen.
Resan passar för alla, oberoende om du har tidigare erfarenhet eller inte, också för kvinnor. Ofta fångar kvinnorna största fiskarna!
Fiskesäsongerna: gädda 25.4.-15.12., abborre 1.6.-15.12., gös 1.6.-15.8., öring 1.5.-20.6. och 1.9.-30.11.
HAVSFISKE PÅ FINLANDS SYDKUST
Fiskeutrustning och båt: hyresutrustning ingår
Klädsel: varma flytdräkter, gummistövlar och varma mössor och vantar om nödvändigt
Guide: professionell fiskeguide
Måltider: matsäck (kaffe, måltid och mackor)
Startpunkter:
- Helsingfors, t.ex. östra skärgården
- sydöstra kusten från Helsingfors: Borgå, Pernå, Lovisa eller Kotka
- sydvästra kusten från Helsingfors: Ingå eller Ekenäs
Kategori |
Aktiviteter Evenemang |
Läge | Helsingfors-området |
Pris | 963€/båt + fiskekort á18€ |
Gruppstorlek min | 1 |
Gruppstorlek max | 50 |
Månad |
April Maj Juni Juli Augusti September Oktober November December |
Tidtabell | valbar |
Längd | 4-5h |
Måltider | Picknicklunch |
Serviceleverantör | Fishing Lords |
Skafuuri Oy (=Skafur-Tour) | förmedlare |